Sivu
Julkaisut
Lue lisää
16. 3.
maanantai
17. 3.
tiistai
18. 3.
keskiviikko
19. 3.
torstai
20. 3.
perjantai
21. 3.
lauantai
23. 3.
maanantai
24. 3.
tiistai
25. 3.
keskiviikko
26. 3.
torstai
27. 3.
perjantai
28. 3.
lauantai
30. 3.
maanantai
31. 3.
tiistai
1. 4.
keskiviikko
2. 4.
torstai
3. 4.
perjantai
4. 4.
lauantai
6. 4.
maanantai
7. 4.
tiistai
8. 4.
keskiviikko
9. 4.
torstai
10. 4.
perjantai
11. 4.
lauantai
24. 4.
perjantai
25. 4.
lauantai
27. 4.
maanantai
28. 4.
tiistai
29. 4.
keskiviikko
30. 4.
torstai
2. 5.
lauantai
4. 5.
maanantai
5. 5.
tiistai
6. 5.
keskiviikko
7. 5.
torstai
8. 5.
perjantai
9. 5.
lauantai
11. 5.
maanantai
12. 5.
tiistai
13. 5.
keskiviikko
14. 5.
torstai
15. 5.
perjantai
16. 5.
lauantai
18. 5.
maanantai
19. 5.
tiistai
20. 5.
keskiviikko
21. 5.
torstai
22. 5.
perjantai
23. 5.
lauantai
25. 5.
maanantai
26. 5.
tiistai
27. 5.
keskiviikko
28. 5.
torstai
29. 5.
perjantai
30. 5.
lauantai
”Minulla on aina mielessäni matka Italiaan.” Arkkitehti Alvar Aalto
Alvar Aalto -säätiön julkaisusarjan uusin osa esittelee Venetsian Suomen Paviljongin vuodelta 1956. Taidemesenaatti Maire Gullichsenin aloitteesta suunniteltu paviljonki pystytettiin Venetsian kansainvälisen taidebiennaaliin Suomen näyttelyosastoksi Giardini-puistoalueelle keväällä 1956.
Alvar Aallon suunnitelman mukaisesti paviljongin tuli olla siirrettävä, helposti purettava, varastoitava ja uudelleen koottava näyttelytila: ”Kuin teltta”, hän kuvaili. Kevytrakenteisen paviljongin seinät ja katto koostuivat puuelementeistä, jotka oli valmistettu Ahlströmin talotehtaalla Varkaudessa. Rakennuksen arkkitehtonisena ideana oli sinisten seinälamellien ja valkoisten kolmioiden muodostama kokonaisuus. Sisätilojen kattolyhdyt toivat tilaan luonnonvaloa ja mahdollistivat seinäpintojen jättämisen vapaaksi näyttelyripustuksille.
Alun perin tilapäiseksi rakennettu Suomen paviljonki seisoo edelleen samalla paikalla Venetsian biennaalialueella, ja on toiminut vuosikymmenten varrella mitä moninaisempien näyttelyjen foorumina. Rakennusta on kunnostettu italialaisten aloitteesta v. 1975-76, suomalaisten arkkitehtiopiskelijoiden harjoitustyönä Panu Kailan johdolla 1993 sekä Gianni Talaminin johdolla 2012. Paviljonki on ainoa Alvar Aallon elinaikana toteutettu rakennus Italiassa ja sen säilyttäminen on Elissa Aallon sanoin: ”kunnianosoitus Alvar Aallolle ja muisto hänen suhteestaan Italiaan”.
Tämän vuoden Venetsian arkkitehtuuuribiennaalissa Aallon paviljonkiin katetaan Mind-Building -näyttely, joka esittelee suomalaista kirjastoarkkitehtuuria eri vuosikymmeniltä. Seitsemäntoista esiteltävän kirjastorakennuksen joukossa loistavat myös Alvar Aallon suunnittelema, vuonna 1935 valmistunut Viipurin kirjasto ja sen onnistuneesti toteutettu restaurointityö sekä Aallon suunnitteleman Otaniemen Teknillisen korkeakoulun pääkirjastoon (1970) vuonna 2016 rakennettu Harald Herlin -oppimiskeskus, jonka suunnittelijoina ovat olleet arkkitehti Asmo Jaaksi ja sisustusarkkitehti Päivi Meuronen.
Paviljongin taustoja julkaisussa valottaa Alvar Aallon kirjoitus Arkkitehti-lehteen v. 1956 sekä Elissa Aallon teksti vuodelta 1987, jota kuvittavat piirustukset ja valokuvat Alvar Aalto -museon kokoelmista. Paviljongin viimeistä perusteellista restraurointihanketta valaisee Gianni Talaminin teksti. Kirjaa on myytävänä 16. kansainvälisen arkkitehtuuribiennaalin kirjakaupassa, Alvar Aalto -säätiön museokaupoissa Helsingissä ja Jyväskylässä sekä verkkokaupassa shop.alvaraalto.fi
Il padiglione finlandese alla biennale di Venezia, Venezia, Italia / The Finnish pavilion at the Venice Biennale, Venice, Italy / Venetsian Suomen Paviljonki, Venetsia, Italia
Publisher Alvar Aalto Museum © Alvar Aalto Foundation
1st edition, Kirjapaino Kari Ky, Jyväskylä, Finland 2018