Siirry pääsisältöön

Kalenteri

3. 1.

maanantai

4. 1.

tiistai

5. 1.

keskiviikko

6. 1.

torstai

7. 1.

perjantai

8. 1.

lauantai

9. 1.

sunnuntai

10. 1.

maanantai

11. 1.

tiistai

12. 1.

keskiviikko

13. 1.

torstai

14. 1.

perjantai

15. 1.

lauantai

16. 1.

sunnuntai

17. 1.

maanantai

18. 1.

tiistai

19. 1.

keskiviikko

20. 1.

torstai

21. 1.

perjantai

22. 1.

lauantai

23. 1.

sunnuntai

24. 1.

maanantai

25. 1.

tiistai

26. 1.

keskiviikko

27. 1.

torstai

28. 1.

perjantai

29. 1.

lauantai

30. 1.

sunnuntai

toimitusjohtaja Tommi Lindh
puh. 044 562 1625
tommi.lindh@alvaraalto.fi

talous- ja henkilöstöpäällikkö Pirjo Olin
puh. 0400 230 928
pirjo.olin@alvaraalto.fi

johdon assistentti  Merja Vainio
puh. 0400 772 636
merja.h.vainio@alvaraalto.fi

talousassistentti Tina Schoultz
puh. 0400 977 911
tina.schoultz@alvaraalto.fi

viestintäpäällikkö  Mirkka Vidgrén
puh. 040 168 5142
mirkka.vidgren@alvaraalto.fi

 

 

MUSEOVIERAILU JA MUSEOKAUPPA

Jyväskylä
asiakaspalveluvastaava Saara Mustonen
puh.  040 135 6210
museum@alvaraalto.fi
saara.mustonen@alvaraalto.fi

Helsinki 
asiakaspalvelukoordinaattori Hanna Pärnä
puh. 040 588 1016
riihitie@alvaraalto.fi
hanna.parna@alvaraalto.fi

 

ARKKITEHTUURI- JA MUOTOILUKASVATUS
museolehtori  Lotta Leskelä
puh. 0400 254 708
lotta.leskela@alvaraalto.fi

VERKKOPALVELUT
tuottaja  Tomi Summanen 
puh. 044 555 7337
tomi.summanen@alvaraalto.fi

Alvar Aalto -matkailureitti
tuottaja Noora Kiili
puh. 044 976 7810
noora.kiili@alvaraalto.fi

NÄYTTELYT
näyttelyintendentti  Mari Murtoniemi
puh. 040 355 9162
mari.murtoniemi@alvaraalto.fi

KOKOELMAT JA TUTKIMUS
esinekokoelmat ja näyttelyt

yli-intendentti  Katariina Pakoma
puh. 0400 849 315
katariina.pakoma@alvaraalto.fi

tutkimus ja julkaisut 
intendentti Mia Hipeli
puh. 0400 883 463
mia.hipeli@alvaraalto.fi

valokuvakokoelmat ja kirjasto
tutkija  Marjo Holma
puh.  040 355 9160
marjo.holma@alvaraalto.fi

piirustus- ja asiakirjakokoelmat, arkistopalvelut 
intendentti, kokoelmat  Timo Riekko
puh.  0400 354 268
timo.riekko@alvaraalto.fi

amanuenssi Anni Saastamoinen
puh. 040 355 9163
anni.saastamoinen@alvaraalto.fi

arkistonhoitaja  Marja-Liisa Hänninen
puh.  040 355 9161
liisa.hanninen@alvaraalto.fi

graafinen suunnittelija Tiina Ekosaari
puh. 040 586 0950
tiina.ekosaari@alvaraalto.fi

museomestari Antti Heino 
puh. 040 730 5410
antti.heino@alvaraalto.fi

valokuvaaja Maija Holma
puh. 040 355 9167
maija.holma@alvaraalto.fi

museoemäntä  Minna Ijäs
puh.  040 355 9164
minna.ijas@alvaraalto.fi

tuottaja  Mari Forsberg
puh. 045 6790920
mari.forsberg@alvaraalto.fi

 

RAKENNUSPERINTÖ
yliarkkitehti Jonas Malmberg
puh. 040 567 5600
jonas.malmberg@alvaraalto.fi

konservaattori Susanna Pusa
puh. 044 558 7348
susanna.pusa@alvaraalto.fi

 

ALVAR AALTO -AKATEMIA
ohjelmapäällikkö  Nina Heikkonen
museovisio-hankkeen projektikoordinaattori 16.11.2020 – 31.5.2023
puh. 044 500 1257
nina.heikkonen@alvaraalto.fi

tiedottaja, toimittaja Aila Svenskberg
puh. 040 659 1930
aila.svenskberg@alvaraalto.fi