Kalenteri

20. 9.

maanantai

21. 9.

tiistai

22. 9.

keskiviikko

23. 9.

torstai

24. 9.

perjantai

25. 9.

lauantai

26. 9.

sunnuntai

27. 9.

maanantai

28. 9.

tiistai

29. 9.

keskiviikko

30. 9.

torstai

1. 10.

perjantai

2. 10.

lauantai

3. 10.

sunnuntai

4. 10.

maanantai

5. 10.

tiistai

6. 10.

keskiviikko

7. 10.

torstai

8. 10.

perjantai

9. 10.

lauantai

10. 10.

sunnuntai

11. 10.

maanantai

12. 10.

tiistai

13. 10.

keskiviikko

14. 10.

torstai

15. 10.

perjantai

16. 10.

lauantai

17. 10.

sunnuntai

18. 10.

maanantai

19. 10.

tiistai

20. 10.

keskiviikko

21. 10.

torstai

22. 10.

perjantai

23. 10.

lauantai

24. 10.

sunnuntai

25. 10.

maanantai

26. 10.

tiistai

27. 10.

keskiviikko

28. 10.

torstai

29. 10.

perjantai

30. 10.

lauantai

31. 10.

sunnuntai

1. 11.

maanantai

2. 11.

tiistai

3. 11.

keskiviikko

4. 11.

torstai

5. 11.

perjantai

6. 11.

lauantai

7. 11.

sunnuntai

8. 11.

maanantai

9. 11.

tiistai

10. 11.

keskiviikko

11. 11.

torstai

12. 11.

perjantai

13. 11.

lauantai

14. 11.

sunnuntai

toimitusjohtaja Tommi Lindh
puh. 044 562 1625
tommi.lindh@alvaraalto.fi

talous- ja henkilöstöpäällikkö Pirjo Olin
puh. 0400 230 928
pirjo.olin@alvaraalto.fi

johdon assistentti  Merja Vainio
puh. 0400 772 636
merja.h.vainio@alvaraalto.fi

talousassistentti Tina Schoultz
puh. 0400 977 911
tina.schoultz@alvaraalto.fi

viestintäpäällikkö  Mirkka Vidgrén
puh. 040 168 5142
mirkka.vidgren@alvaraalto.fi

 

 

MUSEOVIERAILU JA MUSEOKAUPPA

Jyväskylä
asiakaspalveluvastaava Pia Poskiparta
puh.  040 135 6210
museum@alvaraalto.fi
pia.poskiparta@alvaraalto.fi

museoneuvoja ja hanketyöntekijä Saara Mustonen
saara.mustonen@alvaraalto.fi

Helsinki 
asiakaspalvelukoordinaattori Hanna Pärnä
puh. 040 588 1016
riihitie@alvaraalto.fi
hanna.parna@alvaraalto.fi

 

ARKKITEHTUURI- JA MUOTOILUKASVATUS
museolehtori  Lotta Leskelä
puh. 0400 254 708
lotta.leskela@alvaraalto.fi

VERKKOPALVELUT
tuottaja  Tomi Summanen 
puh. 044 555 7337
tomi.summanen@alvaraalto.fi

Alvar Aalto -matkailureitti
tuottaja Noora Kiili
puh. 044 976 7810
noora.kiili@alvaraalto.fi

NÄYTTELYT
näyttelyintendentti  Mari Murtoniemi
puh. 040 355 9162
mari.murtoniemi@alvaraalto.fi

KOKOELMAT JA TUTKIMUS
esinekokoelmat ja näyttelyt

yli-intendentti  Katariina Pakoma
puh. 0400 849 315
katariina.pakoma@alvaraalto.fi

tutkimus ja julkaisut 
intendentti Mia Hipeli
puh. 0400 883 463
mia.hipeli@alvaraalto.fi

valokuvakokoelmat ja kirjasto
tutkija  Marjo Holma
puh.  040 355 9160
marjo.holma@alvaraalto.fi

piirustus- ja asiakirjakokoelmat, arkistopalvelut 
intendentti, kokoelmat  Timo Riekko
puh.  0400 354 268
timo.riekko@alvaraalto.fi

amanuenssi Anni Saastamoinen
puh. 040 355 9163
anni.saastamoinen@alvaraalto.fi

arkistonhoitaja  Marja-Liisa Hänninen
puh.  040 355 9161
liisa.hanninen@alvaraalto.fi

graafinen suunnittelija Tiina Ekosaari
puh. 040 586 0950
tiina.ekosaari@alvaraalto.fi

museomestari Antti Heino 
puh. 040 730 5410
antti.heino@alvaraalto.fi

valokuvaaja Maija Holma
puh. 040 355 9167
maija.holma@alvaraalto.fi

museoemäntä  Minna Ijäs
puh.  040 355 9164
minna.ijas@alvaraalto.fi

tuottaja  Mari Forsberg
puh. 045 6790920
mari.forsberg@alvaraalto.fi

 

RAKENNUSPERINTÖ
yliarkkitehti Jonas Malmberg
puh. 040 567 5600
jonas.malmberg@alvaraalto.fi

konservaattori Susanna Pusa
puh. 044 558 7348
susanna.pusa@alvaraalto.fi

 

ALVAR AALTO -AKATEMIA
ohjelmapäällikkö  Nina Heikkonen
museovisio-hankkeen projektikoordinaattori 16.11.2020 – 31.5.2023
puh. 044 500 1257
nina.heikkonen@alvaraalto.fi

tiedottaja, toimittaja Aila Svenskberg
puh. 040 659 1930
aila.svenskberg@alvaraalto.fi