Siirry pääsisältöön

Kalenteri

12. 5.

maanantai

13. 5.

tiistai

14. 5.

keskiviikko

15. 5.

torstai

16. 5.

perjantai

17. 5.

lauantai

18. 5.

sunnuntai

19. 5.

maanantai

20. 5.

tiistai

21. 5.

keskiviikko

22. 5.

torstai

23. 5.

perjantai

24. 5.

lauantai

25. 5.

sunnuntai

26. 5.

maanantai

27. 5.

tiistai

28. 5.

keskiviikko

29. 5.

torstai

30. 5.

perjantai

31. 5.

lauantai

1. 6.

sunnuntai

2. 6.

maanantai

3. 6.

tiistai

4. 6.

keskiviikko

5. 6.

torstai

6. 6.

perjantai

7. 6.

lauantai

8. 6.

sunnuntai

Taiteilija Vesa-Pekka Rannikko esittelee yleisölle videoinstallaatioteoksensa Kolme jalkaa avoimessa taiteilijatapaamisessa lauantaina 12.11. klo 14.

Kolme jalkaa on Rannikon varta vasten Alvar Aalto -museoon toteuttama teos, jonka lähtökohtina ovat itse museorakennus sekä arkkitehtuurin suhde ihmiskehoon. Teos tarkastelee mittakaavaleikin kautta ihmisen kokemusta ympäristöstä historiallisena, kuvitteellisena ja konkreettisena kokemuksena.

Rannikon edellinen installaatioteos And All Structures Are Unstable edusti Suomea tämänvuotisessa Venetsian biennaalissa. Teos sai lokakuussa odottamattoman dramaattisen lopun, kun puu kaatui näyttelypaviljongin päälle ja pahoin vaurioitunut rakennus jouduttiin sulkemaan yleisöltä. Alvar Aalto -museossa yleisöllä on kuitenkin tilaisuus kuulla sekä Venetsiaan että Jyväskylään toteutuneista installaatioista ja esittää kysymyksiä suoraan taiteilijalle.

 

Vesa-Pekka Rannikko:

Kolme jalkaa

Galleria / Alvar Aalto -museo

Alvar Aallon katu 7

40100 Jyväskylä

pääsymaksu 6/2€

 

www.alvaraalto.fi

www.vesapekkarannikko.net